Leczenie alkoholizmu metodą awersyjną

W dziedzinie psychiatrii problem alkoholizmu od setek lat stanowi zagadkę. Pierwsze próby leczenia alkoholizmu środkami famakologicznymi były podięte przy pomocy preparatów takich jak opium lub barbituran. Związki te mają silne działanie toksyczne a ich przyjmowanie łączyło się nawet ze śmiercią. Szybko zrezygnowano z tej metody. Niektórzy z terapeutów wykorzystują to jako argument przeciwko korzystaniu z tego co daje natura w leczeniu uzależnień.

Leki skutecznie działające na alkoholizm mają wpływ na układy neuroprzekaźnikowe, które regulują aktywność dopaminy w organizmie. Największe nadzieje budzą spośród nich leki, które działają na układy: serotoninowy, glutaminianergiczny i opiodowy.

Obecnie akceptowanym przez FDA – amerykański odpowiednik polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych) lekiem który pomaga w leczeniu alkoholizmu jest: disulfiram. Jest to leczenie awersyjne i jego zastosowanie ciągle podlega dyskusji, jednakże kiedy wycofano rejestrację na wszywki, wiele rodzin, których bliscy cierpieli na alkoholizm było bardzo niezadowolone z wycofania, np. Esperalu. Większość rodzin uważała, że okres, w którym chory stosował leki z disulfiramem był jedynym okresem totalnej abstynencji. Terapia tym lekiem jest dziś traktowana jako drugorzędna, ale stosowana.

Obecnie na rynku disulfiram jest dostępny jako Esperal i Antabuse. Są to środki awersyjne, które mają na celu odstraszyć uzależnionego od alkoholu. W przypadku spożycia alkoholowego wytwarza on w organizmie duże ilości aldehydu octowego, którego nadmiar jest bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka. Osoba posiadająca wszywkę po spożyciu alkoholu doświadcza serii niemiłych objawów, między innymi: rwący ból głowy, nudności i wiele innych. Korzystanie z disulfiramu wymusza więc na uzależnionym totalną abstynencję.

Lekarze, którzy mają biologiczne podejście, myślą według schematów matematycznych, opierają swoją wiedzę o alkoholizmie na badaniach naukowych, genetycznych, fizjologii i innych dziedzinach życia. Obecnie trwają prace nad tym, aby polepszyć i przedłużyć życie osób cierpiących na uzależnienie od alkoholu. Disulfiram podaje się doustnie w dawkach od 500 mg na dzień i stopniowo się go zmniejsza do 100 mg dziennie. Pacjenci często są zmuszani nakazem sądowym do podjęcia leczenia. Kończy się to przeważnie nie stosowaniem żadnych leków i terapii. Musimy pamiętać o tym, że osoba uzależniona nie chcąca pomocy, nie chcąca się przyznać do problemu nie uzyska żadnych pozytywnych efektów jeśli nie zgodzi się na żadną metodę leczenia. Przy nakazie sądowym, aby współpraca była zapewniona w stu procentach, na rynek wszedł disulfiram w postaci tabletek, które są umieszczane pod skórą. Zawiera ona 100 mg substancji, która powoli uwalnia się w organizmie. Swojego czasu uznano to za nie etyczne i lek wycofano z produkcji, jednakże od roku 2008 ponownie jest na rynku.

Badania i analizy wykazały że awersyjne działanie disulfiramy tylko w małym stopniu wpływa na terapię. To nastawienie pacjenta i chęć walki z nałogiem ma duże znaczenie. Psychoterapia jest niezbędna to uzyskania całkowitych efektów.

Sprawdź leczenie alkoholizmu Gdańsk i okolicu – Nasza Grupa Medyczna.

Polecane:

thumbnail
hover

Rower miejski w dzisiejszych czasach

Dziś, zwłaszcza w większych miastach, możemy zauważyć, ż moda na rowery miejskie wciąż panuje. Warto wiedzieć, że ten typ roweru ...

thumbnail
hover

Akcesoria do urządzeń spawalniczych i ich...

Urządzenia spawalnicze zupełnie zrewolucjonizowały światowy rynek przemysłowy. Pozwoliły osiągnąć to, co jeszcze kilkanaście dekad...

thumbnail
hover

Tokarki z rynku wtórnego

Do obróbki zewnętrznej jaki i wewnętrznej powierzchni, warto zaopatrzyć się w asortyment dystrybutorów oferujących używane tokarki n...